luty14

WALENTYNKI

dodano: 14 lutego 2014 przez tupus


 Walentynki-Dzień Zakochanych , święto pełne uroku i czaru , romantyzmu, ciepła.W tym dniu jakoś tak wszyscy czują się inaczej , ci co już mają drugą połowę w tym dniu czują się wyróżnieni , jakoś tak inaczej chcą być traktowani przez partnera/kę a samotni liczą na odrobinę szczęścia mając nadzieję że dzięki magii tego święta los uśmiechnie się i do nich, może strzała Amora , bożka miłości zahaczy i o nich. Patronem tego święta jest św.Walenty , patron chorych na epilepsję ,chorób umysłowych jak i  zakochanych.Może ze względu na to iż stan zakochania podobny jest do stanu odurzenia właśnie Walentemu przypisali ten dzień, bo cóż miłość otumania , dodaje skrzydeł jak RedBull , to stan euforii gdzie wszystko wydaje się być inne , lepsze skąd przysłowie że miłość góry przenosi.

Walentynkowe obyczaje, symbole, prezenty

Najbardziej popularnym obyczajem, związanym z Walentynkami, jest – jak dawniej – anonimowe wysyłanie kartek z życzeniami. Podpisuje się je „Twój Walenty” lub „Twoja Walentynka”, a także „XXX”, co w języku angielskim oznacza czułość i pocałunki. Na liścikach pojawiają się zwykle symbole związane ze świętem. Serce oznacza miłość, uczucie, oddanie, namiętność, podobnie jak kolor czerwony. Popularne są również obrazki par ptaków, jak gołębie i papużki nierozłączki, będące metaforą miłości i płodności. Czerwone róże od zawsze były symbolem pragnienia i podziwu, a także zmysłowego uczucia i uwielbienia, łączącego kochanków. Kokardki znaczą przywiązanie i trwałe uczucia, a koronki (chusteczki koronkowe), jako elementy dekoracyjne kartek, dawniej miały być pretekstem do nawiązania romansu z wybrankiem serca. Tradycyjnie w Walentynki obdarowuje się także kwiatami i drobnymi prezentami. Mogą być to gadżety związane ze świętem, jak pluszowe misie i serduszka, bombonierki w kształcie serca, bielizna czy biżuteria. Często zaprasza się swoich ukochanych na romantyczną kolację, bo jak mawiają, przez żołądek do serca.

Walentynki w Polsce

Walentynki są znane w Polsce od lat 90. XX wieku. Pierwszy raz obchodzono je w 1992 roku, kiedy to polska filia Harlequina zachęcała w telewizji do przeszczepienia na polski grunt tego sympatycznego święta. Szybko się ono zakorzeniło i dziś jest masowo celebrowane (już w 2001 roku, jak wynika z badań TNS OBOP, ponad połowa Polaków je praktykowała w jakiejś formie).

Walentynki to okazja do wyznania miłości osobie, której nie ma się odwagi powiedzieć wprost o swoich uczuciach. To także komercyjne przedsięwzięcie, na którym zyskują zwłaszcza przedsiębiorcy, produkujący upominki dla zakochanych, np. pluszowe serduszka, misie, kartki itp. Wiele lokali i restauracji urządza kolacje przy świecach oraz zabawy taneczne.

Walentynki na świecie

Na całym świecie w dniu św. Walentego ludzie obdarowują się prezentami oraz kartkami. Nie dotyczy to tylko zakochanych, ale także przyjaciół, rodziny, nauczycieli czy kolegów z pracy. Amerykańskie szkoły organizują dla dzieci konkursy śpiewu, zabawy taneczne i różne gry, a dorośli obdarowują się prezentami i urządzają romantyczne kolacje. W Japonii 14 lutego kobiety wręczają czekoladki mężczyznom, w których się podkochują lub tzw. giri-choko, które wręczają szefom i kolegom z pracy jako dowód sympatii lub wdzięczności. W RPA dziewczyny świętują Walentynki na wzór starożytnych Luperkaliów – przypinają do rękawów kartki z imionami swoich ukochanych. Poza tym odbywają się imprezy na plaży, w pubach i dyskotekach. Szkoci także mają swoją tradycję związaną ze świętem. Pierwsze młode osoby, które spotkają się na ulicy lub w innym miejscu zostają partnerami na walentynkową randkę. Młodzi Duńczycy piszą miłosne wiersze i poematy zwane gaekkebrev, niepodpisane wysyłają do swoich wybranek, których zadaniem jest zgadnąć, kto jest ich autorem.
Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy